Tomáš Hanzlík / David Hrbek

Romeo a Julie (2008)

Apokryfní opera

___

Hudba / Music: Tomáš Hanzlík

Libreto / Libretto: David Hrbek

Režie / Stage Director: Tomáš Hanzlík

Umělecké nastudování / Rehearsed by: Dětská opera Olomouc, Tomáš Hanzlík & Damian Orchestra

Kostýmy  a scéna / Costumes and Set: Vendula Johnová, Tomáš Hanzlík

Obsazení / Scoring: Chorus a 3, S, B, Chit (Sax, Cb ad lib.)

Stopáž / Durata: 20´

___

3. června 2009 měla v sále Mozarteum Arcidiecézního muzea Olomouc premiéru apokryfní opera Romeo a Julie. Byla to třetí opera Tomáše Hanzlíka (1972) pro Dětskou operu Olomouc. Romeo a Julie se uváděl v jednom večeru s další krátkým kusem, Strašlivou travestií o těhotném starostovi. Libreta k oběma dětským operám napsal David Hrbek (1968).

___

Obsah opery

Jsme ve Veroně. Romeo touží po krásné Julii, zpívá pod jejím balkonem tklivou píseň o tom, jak touhou  umírá. To Julii zaujme a Romea osloví. Hned to mezi oběma zajiskří a slibují si věrnou lásku. Má to ovšem jeden háček, který Romeo Julii hned prozradí. Oba pocházejí z rodů Kapuletů a Monteků, mezi kterými panuje dlouhodobá nenávist. Romeo Julii vysvětluje, že jejich rody jsou ve při. To uslyší Kapuletové, kteří jsou právě poblíž, a Romea zajmou, protože si myslí, že je urazil, když o nich řekl, že jsou vepři.

Romeo je v zajetí, žádá strážce, aby ho nechali jít, že miluje Julii a k nim chová úctu jako k budoucí rodině. Strážci jsou však neoblomní.

Dochází k výměně stráží. Když doslouživší Kapuletové odejdou, nový strážce sejme ze své hlavy přílbu a vyjeví svou identitu. Je to Julie. Osvobodí Romea a prchají spolu z vězení. Na svobodě si slibují věrnou lásku.

Na stejném místě, na němž jsme byli před chvílí, si opět dvojice slibuje lásku, která přetrvá věky. Poznáváme Romea. Když odstoupí, je na místě Julie jiná dívka. Sbor situaci komentuje hořkými slovy na adresu Romea, kterými také apokryf končí.

___

Fotogalerie

 

___

Více informací o autorovi hudby a partituru najdete na samostatné stránce.